• DZIEŃ WĘGIERSKI

• DZIEŃ WĘGIERSKI W SP 319

Do obchodów Dnia Węgierskiego, przygotowywaliśmy się w szkole od tygodnia. Uczniowie tworzyli gazetki i plakaty, zapoznawali się z literaturą węgierską, wyszukiwali  różne zagadnienia związane z kulturą i historią Węgier.

Na lekcjach uczniowie dowiedzieli się:

• na lekcjach języka polskiego – fragmenty powieści Ferenca Molnára „Chłopcy z Placu Broni”, hungaryzmy w języku polskim.
          • na lekcjach historii – stosunki polsko-węgierskie na przestrzeni dziejów (Węgrzy na polskim tronie – Ludwik Węgierski, Stefan Batory; udział Polaków w rewolucji 1848r., bohaterowie rewolucji – Lajos Kossuth, gen. Józef Bem; pomoc Polaków dla rewolucji węgierskiej 1956 r.).
          • na lekcjach przyrody – poznali przyrodę Węgier (park narodowy Hortobágy zachowujący węgierską pusztę – na liście dziedzictwa UNESCO), jezioro Balaton, miasta Węgier – Budapeszt, Debreczyn, Eger.
          • na lekcjach matematyki - Ernő Rubik i jego kostka: informacje o wynalazcy i kostce, zawody w układaniu kostki.
          • na lekcja wychowania fizycznego – wybitni węgierscy sportowcy (pływacy – Laszlo Cseh, Kristina Egerszegi; szermierze – Pal Schmitt, prezydent Węgier; piłkarze – Ferenc Puskas; szachiści Judit Polgar; bokserzy – Laszlo Papp, kajakarze).
          • na lekcjach plastyki – węgierscy artyści (np., Victor Vasarely), prace plastyczne o tematyce związanej z Węgrami, węgierska sztuka ludowa.

na lekcjach religii – sylwetka św. Stefana – patrona Węgier, historia zakonu paulinów, Mariapocs – narodowe sanktuarium Węgier z ikoną Płaczącej Madonny.

W środę 20.03.2013r. każda klasa miała za zadanie ubrać się w odpowiedni kolor flagi węgierskiej. Tak więc tego dnia dominowały w szkole kolory: czerwony, biały i zielony.

Obchody rozpoczęliśmy na forum szkolnym. Klasy młodsze 0-3 spotkały się tam, aby wysłuchać koncertu kompozytorów węgierskich. Utwory F.Liszta
           i B. Bartoka zaprezentował nam gimnazjalista Olgierd Moraczewski, uczeń Państwowej Ogólnokształcącej Eksperymentalnej Zintegrowanej Szkoły Muzycznej przy ul.  Miodowej w Warszawie.

Następnie udaliśmy się na wirtualną wycieczkę po Węgrzech, przygotowaną przez księdza Pawła Sobstyla – naszego gościa. Ksiądz też opowiedział nam parę ciekawostek o kulturze i wynalazkach węgierskich oraz nauczył nas podstawowych słówek w tym języku

Podczas tego spotkania nie tylko słuchaliśmy muzyki, ale też nauczyliśmy się z Panią Dorotą Sankowską kroków do Czardasza. Każdy z nas świetnie zapamiętał, że taniec ten składa się z dwóch części: wolnej i szybkiej.

Po spotkaniu na forum, już w klasach uczniowie mieli okazję spróbować potraw węgierskich, a dla tych, którzy jedzą obiady w szkolnej stołówce, panie kucharki usmażyły na drugie danie placek po węgiersku. W każdej klasie zawisły wykonane przez uczniów węgierskie flagi, a ubrania ozdabiały nam czerwono-biało-zielone kotyliony.

Uczniowie klas 4-6 gościli w klasach studentów Katedry Hungarystyki Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. W bardzo ciekawy sposób opowiadali oni o zwyczajach, zabytkach i kulturze Węgier. Chętni mieli też okazję przymierzyć oryginalny strój węgierski.

Wielkim finałem tego dnia było spotkanie na sali gimnastycznej. Wszyscy uczniowie klas 0-6 uczestniczyli w happeningu, polegającym na ustawieniu się w barwach flagi węgierskiej. 650 uczniów wraz z nauczycielami ustawiło się
          w kolory flagi Węgrzech, biel oznaczająca siłę, czerwień oznaczająca wiarę
          i zieleń oznaczająca nadzieję wypełniły naszą salę gimnastyczną.

Na koniec jeszcze raz już wszyscy odtańczyliśmy Czardasza i pełni wielu wiadomości  oraz siły, wiary i nadziei rozeszliśmy się do klas.