• LEKTURY KL. IV-VIII

        •  

          Mobilna biblioteka z lekturami szkolnymi

          Platformy z dostępem  do klasycznych dzieł polskiej i światowej literatury. Lektury można pobierać przez Internet

          i słuchać ich wersji audio lub czytać  za pomocą dowolnej aplikacji mobilnej (komputer, telefon, tablet).

          Linki:

           

          Wykaz lektur szkolnych dla klas 4-8
           w Szkole Podstawowej nr 319 im. Marii Kann w Warszawie

           

          KLASA 4

          Lektury obowiązkowe:

          1. „Mikołajek” Jean-Jacques Sempé, René Goscinny
          2. „Król Maciuś Pierwszy” Janusz Korczak
          3. „Kajko i Kokosz – Szkoła latania” Janusz Christa (komiks)
          4. „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa
          5. „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Pan Tadeusz” (fragm.) Adam Mickiewicz
          6. Wybrane baśnie i legendy, m.in. „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Piast Kołodziej”, „Jurata, królowa Bałtyku”, „Legenda o warszawskim Bazyliszku”, „Kopciuszek”, „Bajka o rybaku i rybce”
          7. Wybrane wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Kulmowej, Gałczyńskiego, Bełzy, Twardowskiego

            Lektury uzupełniające:
          1. „Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka
          2. „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett
          3. „Księga dżungli” Rudyard Kipling
          4. „Dynastia Miziołków” Joanna Olech
          5. „Daleki rejs” Anna Onichimowska

           

          KLASA 5

          Lektury:

          1.  „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar
          2. „Katarynka” Bolesław Prus
          3. „Przygody Odyseusza” Jan Parandowski
          4. „Z legend dawnego Egiptu” Bolesław Prus
          5. „Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain
          6. „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
          7. Ignacy Krasicki – wybór bajek
          8. Wybrane mity greckie m.in. „Demeter i Kora”, „Prometeusz”, „Dedal i Ikar”, „Mit o Syzyfie”
          9. Biblia – fragmenty
          10. Wybrane wiersze Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa.

           

          KLASA 6

          Lektury:

          1. „Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa
          2.  „Bajki robotów” (wybór) Stanisław Lem
          3. „Marcin Kozera” Maria Dąbrowska
          4. „Sachem” Henryk Sienkiewicz
          5. „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery
          6. „Przypadki Robinsona Kruzoe” Daniel Defoe
          7. „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński

           

          KLASA 7

          Lektury obowiązkowe:

          1. „Balladyna” Juliusz Słowacki
          2. „Latarnik” Henryk Sienkiewicz
          3. „II część Dziadów”, „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Pan Tadeusz” (historia Polski) Adam Mickiewicz
          4. „Opowieść wigilijna” Charles Dickens
          5. „Zemsta” Aleksander Fredro
          6.  „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery
          7. „Żona modna” Ignacy Krasicki
          8. Jan Kochanowski – wybór fraszek, pieśni i trenów
          9. Wybrane wiersze  Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta

           

          Lektury uzupełniające:

          1. „Stary człowiek i morze” Ernest Hemingway
          2. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy H. Kleinbaum

           

          KLASA 8

          Lektury obowiązkowe:

          1. "Kamienie na szaniec" Aleksander Kamiński
          2. "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz
          3. "Syzyfowe prace" Stefan Żeromski
          4.  Tren I, V, VII, VIII Jan Kochanowski
          5. "Quo vadis" Henryk Sienkiewicz
          6. "Siłaczka" Stefan Żeromski 
          7. "Artysta" Sławomir Mrożek
          8. "Ziele na kraterze" (fragmenty) Melchior Wańkowicz
          9. "Tędy i owędy" (wybrany reportaż) Melchior Wańkowicz

           

          Lektura uzupełniająca:

          1. "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins
          2. "Dywizjon 303" Arkady Fiedler
          3. Wybrane wiersze Różewicza, Szymborskiej, ks. Twardowskiego, Leca, Sztaudyngera, Leśmiana, Słowackiego, Kamieńskiej.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 319 im. M. Kann
      • sp319@eduwarszawa.pl
      • sekretariat czynny: ul. ZWM godz. 8:00 - 16:00 tel. (22) 643 45 14 fax. (22) 643 45 16 sekretariat Wokalna godz. 8:00-16:00 kom. +48 515 185 768 22 370 23 21 Świetlica (22) 643-45-14 w. 110 Pedagog szkolny (22) 643-45-14 w. 108 Psycholog (22) 370-23-21 Pielęgniarka (22) 643-45-14 w. 109
      • ul. Związku Walki Młodych 10 02 - 786 Warszawa ul. Wokalna 1 02-787 Warszawa 02-786 Warszawa Poland
      • sp319@eduwarszawa.pl
      • lucyna.seweryn-szczeblewska@sp319.pl
    • Logowanie