ONLINE LEKTURY KL. I-III LEKTURY KL. IV-VIII PODRĘCZNIKI

LEKTURY KL. IV-VIII

 

Mobilna biblioteka z lekturami szkolnymi

Platformy z dostępem  do klasycznych dzieł polskiej i światowej literatury. Lektury można pobierać przez Internet

i słuchać ich wersji audio lub czytać  za pomocą dowolnej aplikacji mobilnej (komputer, telefon, tablet).

 

Linki:

 

 

 

Wykaz lektur szkolnych dla klas 4-8
 w Szkole Podstawowej nr 319 im. Marii Kann w Warszawie

 

KLASA 4

Lektury obowiązkowe:

  1. „Mikołajek” Jean-Jacques Sempé, René Goscinny
  2. „Król Maciuś Pierwszy” Janusz Korczak
  3. „Kajko i Kokosz – Szkoła latania” Janusz Christa (komiks)
  4. „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa
  5. „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Pan Tadeusz” (fragm.) Adam Mickiewicz
  6. Wybrane baśnie i legendy, m.in. „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Piast Kołodziej”, „Jurata, królowa Bałtyku”, „Legenda o warszawskim Bazyliszku”, „Kopciuszek”, „Bajka o rybaku i rybce”
  7. Wybrane wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Kulmowej, Gałczyńskiego, Bełzy, Twardowskiego

    Lektury uzupełniające:
  1. „Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka
  2. „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett
  3. „Księga dżungli” Rudyard Kipling
  4. „Dynastia Miziołków” Joanna Olech
  5. „Daleki rejs” Anna Onichimowska

 

 

KLASA 5

Lektury:

  1.  „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar
  2. „Katarynka” Bolesław Prus
  3. „Przygody Odyseusza” Jan Parandowski
  4. „Z legend dawnego Egiptu” Bolesław Prus
  5. „Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain
  6. „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
  7. Ignacy Krasicki – wybór bajek
  8. Wybrane mity greckie m.in. „Demeter i Kora”, „Prometeusz”, „Dedal i Ikar”, „Mit o Syzyfie”
  9. Biblia – fragmenty
  10. Wybrane wiersze Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa.

 

 

KLASA 6

Lektury:

  1. „Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa
  2.  „Bajki robotów” (wybór) Stanisław Lem
  3. „Marcin Kozera” Maria Dąbrowska
  4. „Sachem” Henryk Sienkiewicz
  5. „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery
  6. „Przypadki Robinsona Kruzoe” Daniel Defoe
  7. „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński

 

KLASA 7

Lektury obowiązkowe:

  1. „Balladyna” Juliusz Słowacki
  2. „Latarnik” Henryk Sienkiewicz
  3. „II część Dziadów”, „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Pan Tadeusz” (historia Polski) Adam Mickiewicz
  4. „Opowieść wigilijna” Charles Dickens
  5. „Zemsta” Aleksander Fredro
  6.  „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery
  7. „Żona modna” Ignacy Krasicki
  8. Jan Kochanowski – wybór fraszek, pieśni i trenów
  9. Wybrane wiersze  Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta

 

Lektury uzupełniające:

  1. „Stary człowiek i morze” Ernest Hemingway
  2. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy H. Kleinbaum

 

 

KLASA 8

Lektury obowiązkowe:

  1. "Kamienie na szaniec" Aleksander Kamiński
  2. "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz
  3. "Syzyfowe prace" Stefan Żeromski
  4.  Tren I, V, VII, VIII Jan Kochanowski
  5. "Quo vadis" Henryk Sienkiewicz
  6. "Siłaczka" Stefan Żeromski 
  7. "Artysta" Sławomir Mrożek
  8. "Ziele na kraterze" (fragmenty) Melchior Wańkowicz
  9. "Tędy i owędy" (wybrany reportaż) Melchior Wańkowicz

 

Lektura uzupełniająca:

  1. "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins
  2. "Dywizjon 303" Arkady Fiedler
  3. Wybrane wiersze Różewicza, Szymborskiej, ks. Twardowskiego, Leca, Sztaudyngera, Leśmiana, Słowackiego, Kamieńskiej.